Hamile Masajı

Hamile Masajı

Hamilelik Öncesi Masaj

Hamilelik Masajı, hamilelik öncesi, hamilelik esnasında ve hamilelik sonrası uygulanır. Hamilelik sırasında en çok rastlanan problemler; Kilo artması sebebiyle görülen el-ayak şişmeleri ve ağrıları, Bebeğin karında taşınması sebebiyle oluşan sırt ve bacak ağrıları, Vücutta oluşan ödemlerdir. Hamile masajı sayesinde bu ağrılardan kurtulabilirsiniz ve vücuttaki ödemi daha kolay atabilirsiniz.

Çok yumuşak ve ritmik dokunuşlarla uygulanan hamile Masajı, hamilelik sırasında oluşan gerginlik, stres ve psikolojik sıkıntılarınızdan da kurtulmanızı sağlar. Doğal masaj terapisi hamilelik sırasında rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Şişmelerin verdiği rahatsızlık yorgunluğa, fiziksel ve duygusal açıdan sıkıntılı olmanıza yol açtığında masaj duygularınızı canlandıracak, kendinizi iyi ve neşeli hissetmenize yardımcı olacaktır. Hızlı darbeler bedeni ve zihni canlandırırken, yavaş hareketler vücudu gevşetip rahatlatır. Hamilelik sırasında, pelvik bölgeye masaj uygulanmamalıdır. Bunun dışında masaj tüm vücutta özellikle bacaklarda, rahmin damarlar üzerinde yarattığı baskı sonucu yavaşlayan dolaşımı hızlandırır ve çeşitli rahatsızlıklara yol açan duygusal gerilimi önler.

Egsersizler

Hamileliğin ilk beş ayında masaj öncesi ısınma hareketleri yararlı olabilir. Pelvik bölgeye masaj uygulamamaya dikkat edilmelidir. Daha sonraki aylarda, aşağıda anlatılan teknik, bacaklarda ve sırtta hissedilen ağrıları geçirmek için kullanılabilir. Bir yakınınızdan talimatları uygulamasını isteyebilirsiniz.

Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık bu trimesterde nispeten daha sıktır. Bu belirtilerin hemen tümü çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Doktorunuza danışın. Bu haftalarda masaj yaptırmanız sizi oldukça rahatlatabilir.

Hamilelerde masaj en sık olarak bacaklarda ve ayak bileklerinde görülen şişlikleri ve kas spazmlarını önlemek için tercih edilir. Tekniği ise; Yan veya sırt üstü uzanın. Yattığınız yerle vücudunuzun üst kısmı arasında kırk beş derecelik bir açı oluşacak şekilde başınızın altına yastıklar yerleştirin. Bir yakınınızdan ayaklarınızdan başlayarak tüm bacağınıza yumuşak hareketlerle yağ sürmesini isteyin. Ayağınızdan başlayarak, başparmağınızla ayak bileğinizin iç tarafına basınç uygulamaya başlayın. Bu, dolaşımı hızlandıracak ve idrar tutulmasını önleyecektir. Ayak tabanınızı topuktan parmaklara kadar ovuşturun. Her parmağı hafifçe çekin. Yine ayaktan başlayarak tüm bacağınızın derisini hafif hafif sıkın. Kaslardaki gerilim yok olmaya başlayacaktır. Baldırlardan başlayıp deri ve kasları avuçlayarak sıkıp ovuşturun. Dokular yumuşadıkça kasların rahatladığını hissedeceksiniz. Son olarak tüm bölgeyi parmak uçlarınızla ovun.

Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Gebelikte en sık görülen şikayetlerden birisi sırt ağrılarıdır. İş gücü kaybına ve zor doğuma sebebiyet verir.
Gebelik ilerledikçe sırt ve bel ağrıları daha çok artar. Özellikle son aylarda gebenin hareketlerini kısıtlarlar.
Artan gebelik hormonları özellikle progesteron doğumda bebeğin geçini kolaylaştırmak için leğen kemiği eklemlerini yumuşatmaktadır. Leğen kemiği ile birlikte bel bölgesindeki omurga eklemleri de yumuşamakta ve bu bölgenin anatomik yapısını değiştirmektedir. Bu durum sırt ve bel ağrısına yol açar.
Gebeler rahat olarak yürümek ve vücudu dengelemek için gayri ihtiyari olarak omuzlarını geriye ve karnını ileri doğru çıkarırlar ve bu şekilde hareket ederler.
Tüm bu sebepler omurganın düzleşmesine ve sırt ile bel kaslarında gerilmeye ve sonuç olarak ağrıya sebep olurlar.

Bel ve Sırt Ağrılarına karşı alınacak önlemler;

 • Ortopedik ve kısmen sert yatak kullanın. Yataktan kalkarken destek alıp kalkın,belinize ağırlık vermeyin.
 • Otururken bel boşluğunuza mutlaka yumuşak bir yastık koyun ve ayaklarınızı bir sandalye veya tabure üzerine uzatın.
 • Çok yumuşak koltukları tercih etmeyin.
 • 2 saatten fazla aynı pozisyonda oturmayın. (masa başı çalışanlar veya uzun yolculuklarda önemli)
 • Yatarken (özellikle sol yan yatmayı tavsiye ediyoruz) aynı şekilde ayaklarınızın arasına da yastık koyun.
 • Fazla kilo almayın. Kilonuzu kontrol altında tutun, doktorunuzdan bu konuda yardım isteyin.
 • Yük kaldırmayın. Yerden bir şey alacaksanız dizlerinizi bükün, sırtınız dik tutun ve ayaklarınız ve kollarınızdan destek alarak kaldırın,gerekirse yardım isteyin.
 • Mümkünse ortopedik ayakkabı giyin. Topuksuz veya 5 cm’den yüksek topuklu ayakkabıları giymeyin. Hafif topuklu tercih edin.
 • Uzun süre ayakta kalmayın. Eğer kalmanız gerekiyorsa örneğin ütü yaparken ayağınızın birinin altına merdiven yüksekliğinde bir yükseltici veya küçük tabura koyun ve sırasıyla her iki ayağınıza değiştirin. Bu şekilde belinize binen yük azalır.
 • Yukarıya uzanarak bir eşya almayın.
 • Kasları gevşetmek için belinize sıcak havlu koyabilir veya doktorunuzun tavsiye ettiği veya bizim size tavsiye edeceğimiz bir krem ile  size masaj yapabiliriz.
 • Bel kaslarınızı gevşetici egzersizler yapın. Doktorunuzdan bu bölge için olan gebelik egzersizlerini isteyin.
 • Biliyorsanız yoga yapın ve gevşeyin.

Gebelikte cilt çatlakları

Genellikle gebeliğin 5-6. aylarında başlayan, başlangıçta karında kırmızı renkli, çizgi şeklinde, gün geçtikçe koyulaşan, kadınların çok üzülmesine yol açan cilt değişimleridir. Doğum sonrası gümüşi renkteki bu çizgiler hormonal etkilere bağlı olduğu kadar gerilmeye de bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bu çatlaklar cildin elastik liflerinin hormonal etki, gerilme ve ödem nedeniyle birbirlerinden ayrılması veya kopması nedeniyle oluşur. Böylece epidermis (cildin en dışı) ve kutis (iç) tabakasındaki aralıklardan cilt altındaki damardan zengin tabaka görülebilir hale gelir. Genellikle gebeliğin 5 ayından sonra daha çok karın alt bölgesininde, göğüs ve kalçada görülür.

Çatlaklar ciltteki elastik liflerin şişerek gerilip kopması sonucu oluştuğundan bu gerilme ve kopmaya karşı cilte masaj yapmak ve cilti yumuşak tutan kremler sürmek başlıca önlem olmalıdır. Bu amaçla pek çok kremler üretilmiş olmakla birlikte hiçbirisinin kesin olarak cilt çatlaklarını tamamını önlediği söylenemez. En azından her gün düzenli olarak bir krem sürerek veya sürmeden cilde yapılan friksiyon, parmak ucu ve avuç içi ile yapılan masaj faydalı olabilir.

Doğumdan hemen sonraki hızla kilo kaybı ve ödemlerin çözülmesi döneminde de bu önlemlere devam edilmeli ve lohusalık bitene (kırkı çıkmak veya bilimsel tanıma göre doğumdan sonraki ilk 6 hafta boyunca) kadar masaj ve kremler uygulanmalıdır.

Gebelikte Selülit ve Tedavisi

Maalesef hamilelik sırasında selülitte de cilt lekelerinde olduğu gibi belirgin bir artış gözlenir. Bu artışın sebebi gebelik hormonları ve bunların cilde yapmış oldukları etkilerdir. Selülitteki artışın ikinci bir sebebi hamilelik esnasında artan kilolar ve hareketsiz yaşam tarzıdır.

Hamileler selülit tedavisi yaptırabilirler mi?

Normalde gebe olmayan kadınlarda selülit tedavisinde kullanılan mezoterapi, karboksiterapi, vakumterapi elektroterapi,pressoterapi,dalga ısı yöntemi ,infrared gibi yöntemler hamilelere önerilmez. Tavsiye edilen bir cilt doktorunun önerisi ile doğal bazlı kremler, yosun tedavisi ve masajdır. Fakat tüm bu tedavi yöntemleri cidiye uzmanı tarafından planlanmalıdır.

Gebelikte selülitin artması nasıl önlenebilir?

Derin nefes teknikleri, Lamaze yöntemi: Kanı temizler, iç salgı bezlerini uyarır, karaciğerin kan akımına uğramasını engeller, yağları eritir.
Gebe egzersizleri ve yürüyüş: Her gün gebeler için hazırlanmış beden hareketleri yağları eritir, kan dolaşımını olumlu etkiler, yorgunluğu giderir.
Selülit masajı: Yararlı olması için bir uzman tarafından ve cildiye doktoru ile kadın doğum hekimi izin verdiği takdirde yapılması gerekir, aksi takdirde zararlı olabilir.Masajın amacı kan dolaşımını olumlu etkilemektir.
Dengeli beslenme, yeterince sıvı gıda ve su alma, düzenli gebelik vitaminlerini kullanma
Hamilelik Sonrası Masaj

Doğum sonrasında masaj yaptırmak çok faydalıdır. Masaj, bebekle ilgilenmenin yükünü hafifletir, gerginliği azaltır, bebeği kaldırıp taşımanın getirdiği ağrıları giderir ve her şeyin ötesinde, en azından bir saat kendine vakit ayırmış olmanın getirdiği tam bir rahatlama ve dinlenme sağlar. Bu, ailenin diğer bireyleri için de yararlıdır, çünkü masaj sonrasında anne kendisini daha iyi hisseder. Annenin olumlu ruh hali bebeğe ve tüm aileye yansır.

GOOGLE Aramaları :
hamile masajı fırsat
hamile masajı bakırköy
hamilelikte ayak masajı nasıl yapılır
hamilelikte vajinal masaj
hamilelikte karın ovalamak
hamile masajı eğitimi
hamile kadına masaj

hamilelikte ayak masaj aleti

RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ
Diğer masajlarımız için Masaj Çeşitlerimizi kontrol edebilirsiniz.
Merak ettiğiniz birşey var ise bize iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

“Hamile Masajı” için 5 yanıt

 1. Züleyha dedi ki:

  Hamilelik dönemimde ağrılarımın azalması için kocam getirdi Alp beyi şimdi ise haftalık program ile masaj alıyoruz harikaa …

 2. Hamiyet Ka**** dedi ki:

  Selamalr, benim hamileligim yaklasik 4.5 ayinda ve sirtimda agrilar var bacaklarim da da agrilar mevcut esimle birlikte karar vererek masaj almaya karar verdim . Haftalik iki kez gelimlerde ucret ne olur sefakoy de oturuyoruz.

  1. Selamlar ilginiz için teşekkürler Hamiyet Hnm,

   Elimde ağrılarınıza iyi gelecek bitkisel yağlar ve masaj teknikleri mevcuttur. Size telefon numaranızdan ulaştım. Fiyat ile ilgili ise 70 Dakikası 150 TL / 100 Dakikası 220 TL ve artı Yağ Ücretidir. Size WhatsApp dan olacak fiyatları yazıyorum.

   Masör ALP

 3. Mansure Gel**** dedi ki:

  Bebeğimiz dünyaya geldi. Alp beye bize gösterdiği yakınlıktan 3 ayda bizi gece gündüz yalnız bırakmayaşından dolayı çok teşekkür ederiz. Hamilelikten sonra devam edeceğim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Translate »